Vi bøger
Levering: 1 - 2 hverdage

Fagbøger for børn og unge: tegneserier

Her finder du spændende bøger om Fagbøger for børn og unge: tegneserier. Nedenfor er et flot udvalg af over 44 bøger om emnet.
Vis mere
Filter
Filter
Sorter efterSorter Populære
  • - En bog om angst i tegninger
    af Simone Thorup Eriksen
    154,95 kr.

    Det er okay at føle er en bog om angst i tegninger. Ofte er angsten svær at beskrive, men tegningerne kan faktisk sætte ord på, hvordan du har det. Simone Thorup Eriksen er tegner og forfatter. Hun har lidt af angst, siden hun var helt lille, men uden at vide det. Først da Simone som voksen og efter at være blevet mor begyndte til psykolog, fik hun diagnosen angst og dermed forståelsen for sit eget sind. Simone er ikke ekspert i angst, men hun er ekspert i at være angst. Her i bogen tegner hun sig igennem den og skildrer hverdagen, der kan føles uoverskuelig, men også med en tro på, at alt bliver ok. For det er okay at føle. Simone Thorup Eriksen står bag flere bestsellere og er den ene halvdel af det populære KAGETID.DK, der bl.a. stod bag sidste års megasucces Byg din egen flødebolle.

  • af Jeff Kinney
    70,95 - 129,95 kr.

  • af Luke Pearson
    98,95 kr.

    Re-printed due to popular demand, this new edition includes an exciting illustrated glossary of giants!

  • af Michael Frizell
    102,95 kr.

  • af Molly Knox Ostertag
    148,95 kr.

    From New York Times bestselling author Molly Knox Ostertag and critically acclaimed illustrator Xanthe Bouma comes an all-new Dungeons & Dragons graphic novel series!Middle school is a dungeon ... At least, that's how Jess sees it.Luckily, she and her best friend Olivia know how to escape into the sprawling worlds of their own imaginations. The two friends have always loved making up stories, first with little kid games of make-believe, and more recently with the fantasy roleplaying game, Dungeons & Dragons. When they play, Olivia runs the game as Dungeon Master and Jess is the solo party member, playing a take-no-prisoners, lone-wolf fighter of her own design named Sir Corius.But when Olivia wants to add new players to their group, Jess finds herself struggling to share their game - and her best friend. Will their epic campaign withstand all this change, or has their adventure - and their friendship - finally come to an end?

  • af John Patrick Green
    98,95 - 108,95 kr.

  • af Stan Sakai
    207,95 kr.

  • af Al Kilgore
    364,95 kr.

  • af Vikram Madan
    88,95 kr.

  • af Bree Wolf & Jesse Fuchs
    118,95 kr.

  • af Madelyn Anderson
    127,95 - 151,95 kr.

  • af Jahangir Dermani
    172,95 kr.

  • af Humor Heals Us
    296,95 kr.

  • af Robin Ha
    104,95 kr.

    Harvey Award Nominee, Best Children or Young Adult Book A powerful and moving teen graphic novel memoir about immigration, belonging, and how arts can save a life?perfect for fans of American Born Chinese and Hey, Kiddo. For as long as she can remember, it's been Robin and her mom against the world. Growing up as the only child of a single mother in Seoul, Korea, wasn't always easy, but it has bonded them fiercely together. So when a vacation to visit friends in Huntsville, Alabama, unexpectedly becomes a permanent relocation?following her mother's announcement that she's getting married?Robin is devastated.Overnight, her life changes. She is dropped into a new school where she doesn't understand the language and struggles to keep up. She is completely cut off from her friends in Seoul and has no access to her beloved comics. At home, she doesn't fit in with her new stepfamily, and worst of all, she is furious with the one person she is closest to?her mother.Then one day Robin's mother enrolls her in a local comic drawing class, which opens the window to a future Robin could never have imagined.This nonfiction graphic novel with four starred reviews is an excellent choice for teens and also accelerated tween readers, both for independent reading and units on immigration, memoirs, and the search for identity.

  • af Troels Gollander & Lars-Ole Nejstgaard
    139,95 kr.

    Max og Meta – Månen er den første bog i en helt ny serie bøger for børn og barnlige sjæle, der er interesseret i naturvidenskabelige fænomener. I denne første bog er det Månen, som Max og Meta undrer sig over og undersøger på deres helt egen måde. Meta kan gøre magiske ting med et enkelt fingerknips, som bl.a. bringer vores to helte til… Ja, gæt selv hvor. I de kommende bøger er det andre naturfænomener, som Max og Meta undersøger med lige dele nysgerrighed, fantasi og skøre indfald. De fire kommende bøger i serien, der handler tyngdekraften, farver, tid og atomer, udkommer alle i løbet 2023. Bøgerne om Max og Meta behandler naturvidenskabelige fænomener på en ny og anderledes måde, hvor børns undren over vores fantastiske verden er i centrum. Bøgerne henvender sig til børn fra cirka 6 år og opefter, og de egner sig både til selvlæsning, højtlæsning og samlæsning i mindre grupper. Bagerst i alle seriens bøger er der en side med baggrundsoplysninger, som primært henvender sig til de voksne. På forlagets hjemmeside er der quizzer og andre sjove og lærerige aktiviteter. Bøgerne om Max og Meta er udviklet, skrevet og tegnet af Lars-Ole Nejstgaard og Troels Gollander. Lars-Ole er illustrator, tegneserieskaber og satiriker. Han har illustreret et utal af børne- og ungdomsbøger, herunder den filmatiserede serie om Iqbal Farooq. Han har desuden illustreret fagbøger og undervisningsmaterialer til både grundskolen og ungdomsuddannelserne. Han står bag tegneserier til diverse fagblade, og han har i en årrække bidraget til det satiriske årshæfte Svikmøllen. Troels er en af Danmarks mest populære forfattere af faglitteratur til børn og unge. Han har skrevet langt over 150 fagbøger og undervisningsbøger til bl.a. natur/teknologi, geografi og fysik/kemi. Han holder foredrag for børn og voksne om at skrive på skoler og biblioteker. Troels modtog i 2018 Skriverprisen fra Undervisningsministeriet.

  • af Louie Stowell
    321,95 kr.

    Hver gang Thors hammer forsvinder, tror folk, at jeg, Loke, har noget med det at gøre. Det er totalt uretfærdigt! Jeg er jo ikke ond længere! For at få renset mit navn må jeg:1) finde Thors elskede hammer2) afsløre den rigtige tyv3) tvinge alle til at indrømme, at de tog fejl(Det sidste punkt er naturligvis det vigtigste).

  • af Beano Studios
    90,95 kr.

    Your favourite Search and Find with a brand-new cover. Can you help Dennis find his best pal?

  • af Beano Studios & I.P. Daley
    82,95 kr.

    Test your numskulls with this hilarious new Would You Rather book!

  •  
    176,95 kr.

  • af James Howe & Deborah Howe
    98,95 kr.

    Beware the hare!Harold the dog and Chester the cat must find out the truth aboutthe newest pet in the Monroe household-a suspicious-looking bunnywith unusual habits.and fangs! Could this innocent-seeming rabbitactually be a vampire? Experience the chills and thrills of thisclassic tale in an all-new graphic novel format!

  • af Ned Hartley
    248,95 kr.

    Celebrate 60 years of web-slinging with the story of Marvel Comics' most beloved super hero, Spider-Man! Features Foreword by Stephen Wacker, former Senior Editor of Spider-Man.When Stan Lee and Steve Ditko debuted Spider-Man in Amazing Fantasy, would they have ever predicted what would happen next? Spider-Man would go on to become the most popular super hero in history! Discover the origins and inception of New York's favourite web-slinging, crime-fighting, skyscraper-swinging super hero, in this gorgeous coffee table book. Not only will readers experience a real-time exhibition of the life of Spidey, but they will uncover his story, his iterations, the storylines that shook comics-lore and discover the creators who brought the web-head to life! This amazingly curated collection includes rarely seen artwork from the Marvel archives and will chronicle the enormous Spider-Verse and history of the legendary Spider-Man and his most famous foes. Spider-Man Museum is the definitive gift purchase for Spidey lovers everywhere and a must-have addition to the shelf for fans of comics. Celebrate Spidey's 60th anniversary in glorious style.Also available:- Marvel Museum- Marvel Heroes & Villains- Marvel Universe: An Atlas of Marvel- What Would Spider-Man Do?- What Would Hulk Do?- What Would The Mighty Thor Do?© 2022 MARVEL

  • af Matt Cosgrove & Eva Amores
    82,95 kr.

  • af Bill Hope
    82,95 kr.

  • af Louie Stowell
    321,95 kr.

    Jeg, Loke, løgnens mægtige gud, er blevet forvist til Jorden af Odin. Her skal jeg henslæbe tilværelsen som en 11-årig dreng. For at komme hjem igen skal jeg …1) UDFØRE GODE GERNINGER (ufatteligt kedeligt)2) GÅ I SKOLE (ufatteligt grusomt)3) FINDE MIG I THORS SELSKAB (ufatteligt mange prutter)Ønsk mig held og lykke! Eller lad være. Hvad I almindelige dødelige gør, rager mig en papand!

Gør som tusindvis af andre bogelskere

Tilmeld dig nyhedsbrevet og få gode tilbud og inspiration til din næste læsning.