Markedets billigste bøger
Dag-til-dag levering
Lesson Before Dying af Ernest J. Gaines

Lesson Before Dying - Bog

Bag om Lesson Before Dying

A novel of prejudice, community and what it means to be a man in the American South. It explores the deep prejudice of the American South in the tradition of Harper Lee's "To Kill A Mockingbird" and Toni Morrison's "Beloved". It is the story of a young black man sentenced to death for a murder he did not commit.

Vis mere
  • Sprog:
  • Engelsk
  • ISBN:
  • 9781846687860
  • Indbinding:
  • Paperback
  • Sideantal:
  • 272
  • Udgivet:
  • 4. Juni 2015
  • Udgave:
  • Størrelse:
  • 198x143x19 mm.
  • Vægt:
  • 226 g.
  • 109,95 kr.
  • 39,95 kr.
Betal med Dankort på Tales.dkBetal med Visa eller Visa Electron på Tales.dkBetal med Mastercard på Tales.dkBetal med MobilePay på Tales.dk
  • 4-7 hverdage
  • 26. Oktober 2021
Eller spar samlet 29%
og få fri lytning og læsning oveni
  • 97,95 kr.
  • 39,95 kr.

Forudsætter Tales Premium (ingen binding)
14 dage gratis og kan opsiges når du vil.
Beskrivelse af Lesson Before Dying
A novel of prejudice, community and what it means to be a man in the American South. It explores the deep prejudice of the American South in the tradition of Harper Lee's "To Kill A Mockingbird" and Toni Morrison's "Beloved". It is the story of a young black man sentenced to death for a murder he did not commit.
Brugerbedømmelser af Lesson Before Dying


Find lignende bøger
Bogen Lesson Before Dying findes i følgende kategorier:
Gør som tusindvis af andre bogelskere

Tilmeld dig nyhedsbrevet og få gode tilbud og inspiration til din næste læsning.