Markedets laveste priser
Dag-til-dag levering
Delia Owens

Bøger af Delia Owens

Forfatteren Delia Owens er en amerikansk vildtforsker, som gennem 23 år har forsket i det afrikanske dyreliv i nogle af Afrikas fjerneste egne. Disse eventyrlige ekspeditioner har bidraget til udarbejdelsen af tre populære internationale nonfiktionsbøger.
I dag har hun til huse i Idaho og med udgivelsen af hendes første roman ude hvor flodkrebsene synger - som er strøget direkte ind på de amerikanske bestsellerlister - beviser hun, at hun i den grad også behersker denne genre til perfektion.

Photo © Dawn Marie Tucker 2018

Vis mere
Filter
Filter
Genre
  • (7)
  • (2)
  • (3)
Type
  • (9)
  • (7)
  • (2)
Format
  • (7)
  • (4)
  • (2)
  • (1)
  • (1)
  • (1)
  • (1)
Sprog
  • (1)
  • (10)
  • (2)
  • (1)
Pris
DKK
Bedømmelse
  • (2)
  • (2)
  • (2)
  • (2)
  • (2)
Tag
  • (1)
  • (1)
  • (1)
  • (1)
  • (1)
  • (1)
  • (1)
Sorter efterSorter Populære
  • af Delia Owens
    119,95 - 218,95 kr.

    Opvæksten på marsken i udkanten af den lille by Barkley Cove på North Carolinas kyst har givet Kya Clark kaldenavnet “marskpigen” hos de lokale. Efterladt af sin mor og søskende hos sin alkoholiserede og voldelige far lever Kya en barsk tilværelse, hvor hun må lære at klare sig selv. På trods af hendes status som udstødt, får hendes naturlige skønhed to af byens unge mænd til at få øjnene op for Kya, og et nyt liv åbner sig for hende - men rygterne om marskpigen er mange, og da liget af det lokale hotshot Chase Andrews dukker op, er de lokale ikke sene til at mistænke Kya og det skrøbelige liv hun har kæmpet så hårdt for at opbygge er i fare.Med sin gribende og stormfulde fortælling om overgangen fra barn til voksen viklet ind i en spændende mordgåde er ude hvor flodkrebsene synger  en fængslende roman, som udtrykker en nutidig og samfundskritisk bekymring for vores forståelse af naturen.

  • af Delia Owens
    88,95 kr.

    Perfect for fans of Barbara Kingsolver and Celeste Ng, Where the Crawdads Sing is at once an exquisite ode to the natural world, a heartbreaking coming-of-age story, and a surprising tale of possible murder.

  • af Delia Owens
    92,95 kr.

    #1New York TimesBestsellerMore than 4 million copies soldA Reese Witherspoon x Hello Sunshine Book Club Pick"e;I can't even express how much I love this book! I didn't want this story to end!"e;--Reese Witherspoon"e;Painfully beautiful."e;--The New York Times Book Review"e;Perfect for fans of Barbara Kingsolver."e;--BustleFor years, rumors of the "e;Marsh Girl"e; have haunted Barkley Cove, a quiet town on the North Carolina coast. So in late 1969, when handsome Chase Andrews is found dead, the locals immediately suspect Kya Clark, the so-called Marsh Girl. But Kya is not what they say. Sensitive and intelligent, she has survived for years alone in the marsh that she calls home, finding friends in the gulls and lessons in the sand. Then the time comes when she yearns to be touched and loved. When two young men from town become intrigued by her wild beauty, Kya opens herself to a new life--until the unthinkable happens.Perfect for fans of Barbara Kingsolver and Karen Russell,Where the Crawdads Singis at once an exquisite ode to the natural world, a heartbreaking coming-of-age story, and a surprising tale of possible murder. Owens reminds us that we are forever shaped by the children we once were, and that we are all subject to the beautiful and violent secrets that nature keeps.

  • af Delia Owens
    169,95 kr.

  • af Delia Owens
    237,95 kr.

  • af Delia Owens
    296,95 kr.

  • af Delia Owens & Mark Owens
    157,95 kr.

  • af Delia Owens & Mark Owens
    158,95 - 181,95 kr.

  • af Delia Owens & Mark Owens
    143,95 kr.

  • af Delia Owens
    67,43 kr.

    Una novel*la exquisida, una oda a la naturalesa i a allo salvatge. Durant anys, els rumors de l'existncia de la Noia Salvatge han pertorbat la vida de la petita localitat de Barkley Cove, un tranquil poble de pescadors a Carolina del Nord. Abandonada als sis anys, la Kya s una jove sensible, intelligent i d'una bellesa inslita que ha sobreviscut en soledat als aiguamolls, amb la naturalesa com a nica amiga. s una supervivent nata. La seva vida solitria es complica quan un home apareix assassinat al pant i l'acusen del crim. Llavors, tots els seus misteris sortiran a la llum. Una novella magistral que ens parla dels secrets de l'sser hum, les pulsions que ens mouen i la veritable naturalesa de l'amor i l'odi. El fenomen literari de l'any: ms de 4 milions d'exemplars venuts als Estats Units i traduda a ms de 40 idiomes"e;Un misteris assassinat, una educaci sentimental i una oda a la naturalesa."e;The New York Times Book Review"e;Una novella meravellosa []. La Kya s una herona inoblidable"e;. Publishers Weekly"e;Aquesta magnfica novella t una mica de tot: misteri, amor i personatges fascinants."e;Nicholas Sparks"e;A travs de la histria de la Kya, Owens explora l'efecte de la soledat en l'sser hum."e;Vanity Fair"e;Commovedora. Una exploraci original de l'allament i la naturalesa des de la perspectiva d'una dona."e;Entertainment Weekly

  • af Delia Owens
    67,43 kr.

    El libro mas vendido de 2019: mas de 3 millones de ejemplares vendidos en Estados Unidos y traducido a 40 idiomasDurante aos, los rumores de la existencia de la Chica Salvaje han perturbado la vida de la pequea localidad de Barkley Cove, en Carolina del Norte. Sin embargo, Kya no es como la describen, sino una joven sensible e inteligente que ha sobrevivido en soledad en las marismas, con la naturaleza como nica acompaante y amiga.Pero, ahora, algo en Kya ha cambiado: ansa amar y ser amada, ver qu hay ms all de sus conocidas cinagas. Con la llegada de dos jvenes del pueblo a las marismas, la Chica Salvaje experimentar una nueva libertad, hasta que un terrible e inesperado suceso har que sus secretos salgan a la luz. Un libro bellsimo []. Un misterioso asesinato, una historia de madurez y una oda a la naturaleza."e;The New York Times Book Review"e;Esta maravillosa novela tiene un poco de todo: misterio, amor y personajes fascinantes."e;Nicholas Sparks, autor best seller del New York Times"e;Una novela evocadora []. Kya es una herona inolvidable"e;. Publishers Weekly"e;A travs de la historia de Kya, Owens explora el efecto de la soledad en el ser humano."e;Vanity Fair"e;La desgarradora historia de Kya, una joven que debe aprender a conectar y confiar en los humanos, se entreteje con un misterioso asesinato que revela violentos secretos. Un debut maravilloso"e;. People Magazine"e;Conmovedora. Una exploracin original del aislamiento y la naturaleza desde la perspectiva de una mujer, y una apasionante historia de amor."e;Entertainment Weekly"e;La nueva gran novela americana []. Un debut lrico"e;. Southern Living"e;Es la historia de una vida extraordinaria, de un misterio terrible y fascinante, de un homicidio y de un juicio. Y tambin es la denuncia de los abusos que sufren las mujeres"e;. La Lettura - Corriere della Sera"e;Un debut magnfico. Owens presenta una historia de misterio contada con una bella prosa lrica. Un logro esplndido, ambicioso, verosmil y muy adecuado para los tiempos que corren."e;Alexandra Fuller, autora best seller"e;La preciosa novela de Owens es tanto un cuento sobre la madurez como una cautivadora novela de misterio"e;. Real Simple"e;La obra perfecta para los amantes de Barbara Kingsolver"e;. Bustle"e;Una novela con el ritmo de una vieja balada. Es evidente que Owens conoce los paisajes que retrata ntimamente, desde el barro negro en los porches al sabor del agua salada y el graznido de las gaviotas."e;David Joy, autor de The Line That Held Us"e;Una obra llena de lirismo. La profunda conexin de Kya con el lugar que llama hogar y las criaturas que lo habitan atrapar al lector."e;Booklist"e;Cautivadora y original. Una novela con misterio, dramatismo, amor y madurez. Los lectores recordarn a Kya durante mucho tiempo."e;ShelfAwareness

  • af Delia Owens
    211,95 kr.

Gør som tusindvis af andre bogelskere

Tilmeld dig nyhedsbrevet og få gode tilbud og inspiration til din næste læsning.