Vi bøger
Levering: 1 - 2 hverdage

I landet med den store ordfabrik - Agnès de Lestrade - Bog

Bag om I landet med den store ordfabrik

”Lavmælt og smuk [...] 'I landet med den store ordfabrik' rutter ikke selv med ordene - bogen er nærmest som poesi, og illustrationerne [...] vrimler med små historier." - Nordjyske Philip bor i landet med den store ordfabrik. Her må man købe og sluge ord for at kunne sige noget. Men Philip har ingen penge. Og hvordan kan han så fortælle nabopigen, hvad han føler for hende?Især fortvivlende, når overboen Oscars forældre er rige, og han har alverdens ord til sin rådighed. Heldigvis skal der kun ganske få ord til… En usædvanligt smuk og tankevækkende billedbog om ords værdi og betydning.

Vis mere
  • Sprog:
  • Dansk
  • ISBN:
  • 9788771511017
  • Indbinding:
  • Indbundet
  • Sideantal:
  • 40
  • Udgivet:
  • 21. August 2014
  • Udgave:
  • 1
  • Størrelse:
  • 273x283x10 mm.
  • Vægt:
  • 495 g.
  • 1-2 hverdage.
  • 4. April 2023
På lager

Normalpris

Fordelspris

Anmeldelser af I landet med den store ordfabrik

    Beskrivelse af I landet med den store ordfabrik

    ”Lavmælt og smuk [...] 'I landet med den store ordfabrik' rutter ikke selv med ordene - bogen er nærmest som poesi, og illustrationerne [...] vrimler med små historier."
    - Nordjyske

    Philip bor i landet med den store ordfabrik. Her må man købe og sluge ord for at kunne sige noget. Men Philip har ingen penge. Og hvordan kan han så fortælle nabopigen, hvad han føler for hende?Især fortvivlende, når overboen Oscars forældre er rige, og han har alverdens ord til sin rådighed. Heldigvis skal der kun ganske få ord til… En usædvanligt smuk og tankevækkende billedbog om ords værdi og betydning.

    Brugerbedømmelser af I landet med den store ordfabrik



    Gør som tusindvis af andre bogelskere

    Tilmeld dig nyhedsbrevet og få gode tilbud og inspiration til din næste læsning.