Vi bøger
Levering: 1 - 2 hverdage

Manden i skyggerne - Phoebe Locke - Bog

Bag om Manden i skyggerne

Nervepirrende og uafrystelig psykologisk thriller til fans af Stephen King og Ruth Ware - og alle, der følger Netflix-serien Stranger Things. Det startede som en vandrehistorie. En uhyggelig legende om Skyggemanden, som børnene skræmte hinanden med. Men for Sadie og hendes venner blev historien en besættelse - og skyggerne i mørket blev alt for virkelige. Mange år senere er Sadies teenagedatter Amber anklaget for mord, og hendes retssag chokerer hele landet: Hvordan kan sådan en ung pige begå så voldsom en forbrydelse? Det virker som om hemmelighederne fra Sadies fortid har indhentet hendes datter. Og nu vil den forfærdelig sandhed om hvad der skete dengang måske endelig komme frem i dagens lys. Romanen er inspireret af den virkelige retssag om 'The Slender Man Stabbing'; en hårrejsende sag, hvor to unge piger forsøgte at slå en tredje pige ihjel, fordi den mystiske 'Slender Man' angiveligt bad dem om det. Se også HBOs dokumentar om sagen ?Beware the Slenderman?.

Vis mere
  • Sprog:
  • Dansk
  • ISBN:
  • 9788711691878
  • Indbinding:
  • Indbundet
  • Sideantal:
  • 320
  • Udgivet:
  • 3. Juni 2020
  • Udgave:
  • 1
  • Størrelse:
  • 158x233x30 mm.
  • Vægt:
  • 596 g.
  • 1-2 hverdage.
  • 5. Juli 2022
På lager

Online pris

Fordelspris

Anmeldelser af Manden i skyggerne

    Beskrivelse af Manden i skyggerne

    Nervepirrende og uafrystelig psykologisk thriller til fans af Stephen King og Ruth Ware - og alle, der følger Netflix-serien Stranger Things.



    Det startede som en vandrehistorie. En uhyggelig legende om Skyggemanden, som børnene skræmte hinanden med. Men for Sadie og hendes venner blev historien en besættelse - og skyggerne i mørket blev alt for virkelige.



    Mange år senere er Sadies teenagedatter Amber anklaget for mord, og hendes retssag chokerer hele landet: Hvordan kan sådan en ung pige begå så voldsom en forbrydelse? Det virker som om hemmelighederne fra Sadies fortid har indhentet hendes datter. Og nu vil den forfærdelig sandhed om hvad der skete dengang måske endelig komme frem i dagens lys.



    Romanen er inspireret af den virkelige retssag om 'The Slender Man Stabbing'; en hårrejsende sag, hvor to unge piger forsøgte at slå en tredje pige ihjel, fordi den mystiske 'Slender Man' angiveligt bad dem om det. Se også HBOs dokumentar om sagen ?Beware the Slenderman?.

    Brugerbedømmelser af Manden i skyggerne



    Gør som tusindvis af andre bogelskere

    Tilmeld dig nyhedsbrevet og få gode tilbud og inspiration til din næste læsning.