Vi bøger
Levering: 1 - 2 hverdage

Jeg er her ikke - Lize Spit - Bog

Bag om Jeg er her ikke

Leonie, kaldet Leo, bor i Bruxelles og har været kæreste med Simon i ti år. Oplevelsen af en svær barndom knytter dem tæt sammen, og det ser ikke ud til, at de har brug for meget mere end hinanden. Men så tager det hele en uventet drejning: Simon kommer hjem midt om natten fra en bytur, og fra det øjeblik virker det, som om han er blevet en anden. I takt med Simons sind går i opløsning, falder deres omhyggeligt opbyggede tilværelse fra hinanden, indtil det punkt, hvor det bliver farligt. ’Jeg er her ikke er en historie’ om hengivenhed og skrøbelighed, om to unge mennesker med hver deres sår på sjælen, som gør deres allerbedste for at høre til og for at leve. Om forfatteren: Lize Spit (f. 1988) voksede op i en lille landsby i Flandern og bor nu i Bruxelles. Hun er uddannet manuskriptforfatter, og det mærker man i hendes romaner. Hendes debut Det smelter lå i toppen af den belgiske bestsellerliste i et år efter udgivelsen, vandt adskillige litterære priser og blev solgt til udgivelse i 15 lande. ’Jeg er her ikke’ er hendes længe ventede anden roman.

Vis mere
  • Sprog:
  • Dansk
  • ISBN:
  • 9788743401841
  • Indbinding:
  • Indbundet
  • Sideantal:
  • 490
  • Udgivet:
  • 18. Maj 2022
  • Udgave:
  • 1
  • Størrelse:
  • 165x233x38 mm.
  • Vægt:
  • 813 g.
  • 1-2 hverdage.
  • 28. Marts 2023
På lager

Normalpris

Fordelspris

Anmeldelser af Jeg er her ikke

    Beskrivelse af Jeg er her ikke

    Leonie, kaldet Leo, bor i Bruxelles og har været kæreste med Simon i ti år. Oplevelsen af en svær barndom knytter dem tæt sammen, og det ser ikke ud til, at de har brug for meget mere end hinanden. Men så tager det hele en uventet drejning: Simon kommer hjem midt om natten fra en bytur, og fra det øjeblik virker det, som om han er blevet en anden. I takt med Simons sind går i opløsning, falder deres omhyggeligt opbyggede tilværelse fra hinanden, indtil det punkt, hvor det bliver farligt.
    ’Jeg er her ikke er en historie’ om hengivenhed og skrøbelighed, om to unge mennesker med hver deres sår på sjælen, som gør deres allerbedste for at høre til og for at leve.

    Om forfatteren:
    Lize Spit (f. 1988) voksede op i en lille landsby i Flandern og bor nu i Bruxelles. Hun er uddannet manuskriptforfatter, og det mærker man i hendes romaner. Hendes debut Det smelter lå i toppen af den belgiske bestsellerliste i et år efter udgivelsen, vandt adskillige litterære priser og blev solgt til udgivelse i 15 lande. ’Jeg er her ikke’ er hendes længe ventede anden roman.

    Forlagets beskrivelse af Jeg er her ikke

    Lize Spits anden bog er en uforfærdet, rå roman om skrøbelig ungdom og stor kærlighed.

    Leonie, kaldet Leo, bor i Bruxelles og har været kæreste med Simon i ti år. De er knyttet sammen på grund af en svær barndom, og parret har ikke brug for meget mere end hinanden. Indtil alt tager en drejning: Simon kommer hjem midt om natten, og fra det øjeblik virker det, som om han er en anden. Langsomt falder Leos omhyggeligt opbyggede tilværelse fra hinanden, indtil det punkt hvor det bliver farligt.

    "Jeg er her ikke" er en historie om hengivenhed og forræderi, om to mennesker med hver deres sår på sjælen, som gør deres allerbedste for at blive bemærket, for at elske og for at leve.

    Om forfatteren:

    Lize Spit (f. 1988) voksede op i en lille landsby i Flandern og bor nu i Bruxelles. Hun er uddannet manuskriptforfatter. Hendes første roman "Det smelter" var nummer 1 på den belgiske bestsellerliste i et år efter udgivelsen og vandt adskillige litterære priser, herunder Bronzen Uil-prisen for den bedste debutroman og den hollandske boghandelspris for den bedste roman 2016. Den er solgt til udgivelse i 15 lande.

    Brugerbedømmelser af Jeg er her ikke



    Gør som tusindvis af andre bogelskere

    Tilmeld dig nyhedsbrevet og få gode tilbud og inspiration til din næste læsning.