Vi bøger
Levering: 1 - 2 hverdage

Sunde salater - Anne Hjernøe - Bog

- 201 opskrifter der smager og mætter

Bag om Sunde salater

Bliv sund med salater Mangler du ny inspiration til dine salater? Og vil du gerne holde igen med kalorierne? Så er der masser af hjælp at hente i den nye kogebog fra kokken og tv-værten Anne Hjernøe. Salater og sundhed er to sider af samme sag for Anne Hjernøe, og det afspejler sig i de 150 opskrifter, hvor hun samtidig har sat velsmagen i højsædet. Klassiske og nye salat ingredienser er her blevet sat sammen på kryds og tværs til de lækreste kolde og varme salater. De er både med og uden kød, så de enten kan virke mættende som et genialt, helt og sundt måltid fuldt af vitaminer og proteiner, som det lækre, vitaminrige tilbehør eller som del af et større måltid med flere små retter, der også kunne være salater. Anne Hjernøe har alle dage rejst meget, og lige så mange danske og nordisk inspirerede salater, der er i bogen - lige så mange vil have et sydlandsk, asiatisk eller latinamerikansk tilsnit i ingredienser og smag. Med Annes salater i køkkenet er der masser af muligheder for at prøve noget nyt og forkæle sine smagsløg - samtidig med at man holder den sunde linje, og uden at det bliver kompliceret. Om forfatteren: Anne Hjernøe er journalist og autodidakt kok. Hun er kendt fra tv, hvor hun som tv-vært bl.a. har lavet AnneMad og senest sammen med journalist Anders Agger har besøgt danske slotte og herregårde, danske badehoteller og danske øer i en række tema-lørdage. Anne er desuden og ikke mindst forfatter til diverse kogebøger, herunder Annes syltebog, Politikens bog om tapas, Det gode køkken – sund mad mod kræft, AnneMad, AnneMad med mere og Annes julekalender, alle Politikens Forlag.

Vis mere
  • Sprog:
  • Dansk
  • ISBN:
  • 9788740026450
  • Indbinding:
  • Hæftet
  • Sideantal:
  • 360
  • Udgivet:
  • 4. December 2015
  • Udgave:
  • 4
  • Størrelse:
  • 197x256x34 mm.
  • Vægt:
  • 1209 g.
  • 1-2 hverdage.
  • 28. Marts 2023
På lager

Normalpris

Fordelspris

Beskrivelse af Sunde salater

Bliv sund med salater

Mangler du ny inspiration til dine salater? Og vil du gerne holde igen med kalorierne? Så er der masser af hjælp at hente i den nye kogebog fra kokken og tv-værten Anne Hjernøe.
Salater og sundhed er to sider af samme sag for Anne Hjernøe, og det afspejler sig i de 150 opskrifter, hvor hun samtidig har sat velsmagen i højsædet. Klassiske og nye salat ingredienser er her blevet sat sammen på kryds og tværs til de lækreste kolde og varme salater. De er både med og uden kød, så de enten kan virke mættende som et genialt, helt og sundt måltid fuldt af vitaminer og proteiner, som det lækre, vitaminrige tilbehør eller som del af et større måltid med flere små retter, der også kunne være salater.

Anne Hjernøe har alle dage rejst meget, og lige så mange danske og nordisk inspirerede salater, der er i bogen - lige så mange vil have et sydlandsk, asiatisk eller latinamerikansk tilsnit i ingredienser og smag.

Med Annes salater i køkkenet er der masser af muligheder for at prøve noget nyt og forkæle sine smagsløg - samtidig med at man holder den sunde linje, og uden at det bliver kompliceret.

Om forfatteren:
Anne Hjernøe er journalist og autodidakt kok. Hun er kendt fra tv, hvor hun som tv-vært bl.a. har lavet AnneMad og senest sammen med journalist Anders Agger har besøgt danske slotte og herregårde, danske badehoteller og danske øer i en række tema-lørdage. Anne er desuden og ikke mindst forfatter til diverse kogebøger, herunder Annes syltebog, Politikens bog om tapas, Det gode køkken – sund mad mod kræft, AnneMad, AnneMad med mere og Annes julekalender, alle Politikens Forlag.

Forlagets beskrivelse af Sunde salater

Bestselleren Sunde salater findes nu i en ny udgave udvidet med 50 ekstra, lækre opskrifter

Mangler du ny inspiration til dine salater? Og vil du gerne holde igen med kalorierne og skrue op for sundhed og velvære? Så er der masser af hjælp at hente i den populære salatbog fra kokken og tv-værten Anne Hjernøe, som nu kommer i en ny, stærkt udvidet udgave med endnu flere opskrifter.

Anne har kreeret 50 nye velsmagende salatopskrifter med og uden kød, lune som kolde, lette som mættende, så der er noget til ethvert behov og for enhver smag. Alle illustreret med nye fotos. Samtidig har hun lavet 10 skønne salsaer, fx jordbærsalsa med balsamico og æblesalsa med ingefær, som er det perfekte tilbehør til kød og fisk.Salater og sundhed er to sider af samme sag for Anne Hjernøe, og det afspejler sig i de nu over 200 opskrifter og 350 sider, hvor hun samtidig har sat velsmagen og kreativiteten i højsædet.

Med Annes Sunde salater i køkkenet er der masser af muligheder for at prøve noget nyt og forkæle smagsløgene – samtidig med at du holder den sunde linje, og uden at det bliver kompliceret.

Brugerbedømmelser af Sunde salater



Find lignende bøger

Gør som tusindvis af andre bogelskere

Tilmeld dig nyhedsbrevet og få gode tilbud og inspiration til din næste læsning.