Vi bøger
Levering: 1 - 2 hverdage

30 fortællinger om frihed, fatwaer og kærlighed - Helle Merete Brix - Bog

Bag om 30 fortællinger om frihed, fatwaer og kærlighed

Hvordan er det at leve et liv, hvor man konstant er omgivet af livvagter? Hvad drømmer livvagter mon om på de langevagter? Hvilket liv har Salman Rushdie haft i de 30 år, hvor han har været dødsdømt? Og hvorfor får kineserne lov at storme frem i verden, når styret bliver mere og mere brutalt? Det er nogle af de temaer, Helle Merete Brix kredser om i 30 meget forskellige og personlige tekster. Der er både tale om fiktive, satiriske breve fra bin Laden-familien til forskellige blasfemikere, poetiske essays om de samtaler, troende og ateister kan have med hinanden, og refleksioner over historiens turbulente gang tilbage fra inkvisitionens kætterbål. Den verdensberømte tegner Lars Vilks har illustreret hvert kapitel med en tegning. De er lavet som "blindtegninger", hvor kunstneren udfører sin idé uden at se på papiret imens. Dermed bliver tegningerne andet og mere end rene illustrationer. Resultatet er overraskende, utraditionelt og inspirerende for betragteren, der selv kan digte med på, hvad tegningen forestiller. Både Helle Merete Brix og Lars Vilks er overlevende fra angrebet på Krudttønden i 2015. Allerede i 2007 udstedte al-Qaeda en fatwa mod Vilks og satte en pris på hans hoved. Det er første gang siden fatwaen blev udstedt, at Lars Vilks har fået mulighed for at udgive nogle af sine værker.

Vis mere
  • Sprog:
  • Dansk
  • ISBN:
  • 9788793716216
  • Indbinding:
  • Hæftet
  • Sideantal:
  • 136
  • Udgivet:
  • 13. Februar 2019
  • Udgave:
  • 1
  • Størrelse:
  • 145x220x12 mm.
  • Vægt:
  • 273 g.
  • 1-2 hverdage.
  • 7. Juni 2023
På lager

Normalpris

Fordelspris

Anmeldelser af 30 fortællinger om frihed, fatwaer og kærlighed

    Beskrivelse af 30 fortællinger om frihed, fatwaer og kærlighed

    Hvordan er det at leve et liv, hvor man konstant er omgivet af livvagter?
    Hvad drømmer livvagter mon om på de langevagter? Hvilket liv har Salman Rushdie haft i de 30 år, hvor han har været dødsdømt?
    Og hvorfor får kineserne lov at storme frem i verden, når styret bliver mere og mere brutalt?

    Det er nogle af de temaer, Helle Merete Brix kredser om i 30 meget forskellige og personlige tekster. Der er både tale om fiktive, satiriske breve fra bin Laden-familien til forskellige blasfemikere, poetiske essays om de samtaler, troende og ateister kan have med hinanden, og refleksioner over historiens turbulente gang tilbage fra inkvisitionens kætterbål.

    Den verdensberømte tegner Lars Vilks har illustreret hvert kapitel med en tegning. De er lavet som "blindtegninger", hvor kunstneren udfører sin idé uden at se på papiret imens. Dermed bliver tegningerne andet og mere end rene illustrationer. Resultatet er overraskende, utraditionelt og inspirerende for betragteren, der selv kan digte med på, hvad tegningen forestiller.

    Både Helle Merete Brix og Lars Vilks er overlevende fra angrebet på Krudttønden i 2015. Allerede i 2007 udstedte al-Qaeda en fatwa mod Vilks og satte en pris på hans hoved. Det er første gang siden fatwaen blev udstedt, at Lars Vilks har fået mulighed for at udgive nogle af sine værker.

    Brugerbedømmelser af 30 fortællinger om frihed, fatwaer og kærlighed



    Gør som tusindvis af andre bogelskere

    Tilmeld dig nyhedsbrevet og få gode tilbud og inspiration til din næste læsning.